Osobní rozvoj

Proč je pro mě osobní rozvoj tak důležitý? Protože když se učíte, získáváte nové informace, pokud je vyzkoušíte v praxi, tak získáte nové znalosti, pokud tyto znalosti zkritizujete, získáte zkušenost. A zkušenost Vás naučí. Jenom úsilí, vytrvalost a snaha Vás mohou posunout dál.

Není to o přirozeném talentu, ale o vytrvalosti. Pokud myslíte, že někdo je k něčemu předurčený, většinou zjistíte, že to není talent, být skvělým běžcem. Ale usilovný každodenní trénink. Že není talent být malířem, ale hodiny strávené u malířského plátna s učitelem. Není vrozené, umět fotografovat, ale je to trénink, úsilí.. Já osobně si myslím, že se kdokoliv může stát kýmkoliv. Záleží jen na tom, jak jste schopni sebekritice, reflexe a tvrdé a vytrvalé práce.

Jedním z bodů osobního rozvoje je pro mě stanovení cílů. Cíle jsou opěrným bodem, když nevíte kam směřujete. Já osobně píši své denní cíle, či-li jakýsi „TO DO LIST“, který mi pomáhá vyřídit priority. Většinou tedy sníst žábu. Sníst žábu znamená, vyřídit nejméně atraktivní úkol, většinou ale velmi důležitý – jako první. V knize Briana Tracyho je psáno, že pokud byste každý den ráno snědli žábu, pravděpodobně by Vás už nic horšího ten den nepotkalo. Tak to je přesně ono. Nejhorší věci jako první, vyřídíte je hned ráno a den bude pohodovější.

Když máte cíle, máte priority, máte svůj směr a cestu. Víte kudy kam. Když tápete, mrknete do svých cílů a kriticky zhodnotíte, zda Vám daná situace a její přijmutí, či odmítnutí nějak pomohou ve Vašem směru. Cíle si píšu denně, ale také měsíčně, ročně, na výhled pěti a deseti let. Někdy se stane, že věci přijdou dříve, než jste je očekávali. Snažte se věci nepřepisovat a být důslední. Vytrvalost, práce a morálka je v tomto ohledu nezbytná. Pokud ji nemáte, musíte se vytrénovat. Přistupovat k sobě z pohledu nelítostného šéfa.

Když už máte cíle, založte si deník. Pište tam věci, které chcete, cíle, představy o budoucnosti. Nemyslím zrovna růžový deníček s motýlky. Myslím deník. Sešit. Papír ve složce. Tabuli. Cokoliv, kde můžete své nápady přenést z hlavy na papír a poté z papíru do reality. Když si tyto věci budete připomínat každý den, jste už jen velmi malý krůček od toho, abyste jich dosáhli. Protože to, na co myslíte, je to o čem mluvíte, to přitahuje věci, které děláte a TO dělá sny skutečností.

Na skupině jsem sdílela několik věcí. Tou první je seznam knih, které mě za poslední dobu ovlivnily. Tou druhou je seznam dalšího rozvoje – trochu záživnějšího než jsou knihy. A třetí sdílenou věcí byla šablona na cíle. Tedy to, co by každý cíl měl splňovat podle metody SMART. Nastavit své cíle správně je totiž oříšek. Pokud je správně nastavíte, tak už zbývá jen jedno. PRÁCE. Takže vzhůru do toho, sepsáním cílů nemáte co ztratit.

 

Seznam knih:

1. Cesta pokojného bojovníka
2. Život samá pohroma
3. Mnich, který prodal své Ferrari
4. Ztracené biliony dollarů (finanční, ale otevře v mnoha ohledech oči)
5. Myšlení rychlé a pomalé
6. Getting things done
7. Umění vést
8. Jistou cestou k bohatství
9. Nastavení mysli
10. Restart
11. Čtyči dohody
12. Pátá dohoda
13. Snězte tu žábu
14. Polibte tu žábu
15. The art of thinking clearly
16. Svoboda jménem zlato
17. Konec prokrastinace
18. Kraď jako umělec
19. Ukaž, co děláš
20. Nejlepší motivační knihou stále zůstává můj vlastní deník, doporučuji Vám založit svůj 🙂

Pokud byste ke knihám chtěli přidat něco trochu záživnějšího, tak pro Vás mám tip. Tedy hned několik. Rozvíjet se můžete různě, knihy jsou podle mě dost nenákladná záležitost v porovnání s různými kurzy. Ale i tak bych ráda doporučila několik zajímavých věcí, které Vám mohou pomoci.

1. Creativelive.com 
Nepleťte si to s Creativelife apod. Tento server nabízí své kurzy online zdarma. Pokud si je chcete stáhnout, tak za ně musíte zaplatit. Angličtina je zde nutnost. AVŠAK! Na některé kurzy jazyk nepotřebujete. Tak třeba tento týden (psáno už dávno) bude posing 101 od Lindsay Adler. Můžete tak přidat 101 póz do svého repertoáru. Zde jsem narazila na Sue Bryce před 5 lety. Mnoho z Vás ví, že sleduji její model, ale především mám ráda ji samotnou, jako člověka, jako lidskou bytost. Je důležité, abyste sledovali někoho, koho máte rádi. Zde na Creativelive můžete najít celkem 5 oblastní a v nich nespočet lektorů. Mnoho z nich má své edukace a kurzy. Je tak dobré přijít na to, čí tvorbu budete sledovat a kým se necháte inspirovat. Každý bychom měli nalézt svůj zdroj i za hranicemi našeho českého prostředí, tohle je skvělá příležitost. S mnoha lidmi se potom můžete setkat i osobně. Pokud neumíte anglicky, není to nejlepší čas, kdy s tím začít? Nehledejte problémy, najděte způsob!

2. Když už máte svůj vzor, tak rozhodně doporučuji se s tímto člověkem setkat. Načerpat inspiraci. Zjistit, jak to dělá. Jak Vám může pomoci a jak pomůžete Vy jemu  🙂 To může být běh na dlouhou trať. Ale pokud Váš vzor žije v okolí Vašeho státu, pravděpodobně to nebude složitá věc. Takové setkání Vás vždycky nakopne a posílí. (Předpokládá se, že tento člověk žije)

3. Doporučuji i FotoŠkodaFest. Ale ne tak, jak jej většina z Vás prožívá. Je důležité se s lidmi bavit. Po skončení přednášky se bavit s lektory, ostatními návštěvníky. Na besedách poslouchat a snažit se informace zpracovat do svých nápadů a třeba je hned probrat s lektorem. Na workshopech jít fotit jako první, pravděpodobně na Vás totiž ještě jednou vyjde řada, takže nejen že ztratíte strach a stud, ale můžete se poučit ze svých chyb, hned se podívat na fotky a později to zkus ještě jednou a lépe. Odchytit si svého lektora a konzultovat s ním fotografie. Rozvíjet se i po skončení kurzů. Udělat si seznam toho, co Vás zaujalo a do čeho se pustíte. Čím více lektorů poznáte, tím více budete vědět, na koho se obrátit příště. Pokud někdo dělá lektora, měla by to být otevřený člověk. Tedy máte-li nějaký problém, dnes je velmi snadné sednout na internet a danému lektorovi napsat a požádat ho o radu.

4. Komunity. Vyhledávejte komunity, které Vám přinesou spoustu zajímavých kontaktů a skvělé chvíle. Ať už to jsou dámské komunity místní nebo světové, které působí v Praze i po celé ČR, máte možnost se seznámit se spoustou skvělých lidí. Procvičit angličtinu. Poznat business ostatních a rozvíjet se. Pro muže jsou tu pánské kluby, nemusíte nutně chodit na golf, jsou i jiné komunity. Zde se obvykle platí členství, ale nebojte. I to nejluxusnější stojí okolo 3000 CZK na rok. Není to mnoho, když vezmete v potaz, kolik možností Vám skupina nabídne. Vytvářejte vlastní komunity. Pokud toto právě čtete jste již členem jedné z nich 🙂 Vytvořte vlastní nebo se někam přidejte a buďte aktivní. Protože to, co dáváte, to také dostáváte. Když budete dostatečně aktivní, ne moc přehnaně, příležitosti si Vás najdou.

5. Trocha psychologie. Kdo mě zná, ví, že ráda používám slovo BLOK. Každý z nás má nějaký blok a někdy se s ním třeba úplně nemusí vyrovnat, ale je důležité ho znát a pracovat s ním. Může to být nízké sebevědomí, může to být vysoké ego, rozdavačnost, šetřilství, stud, strach, neúspěch, šrámy z minulosti, neznání vlastní ceny a tak dále.. Pro mě je jeden ze strašáků křivda z minulosti. Dělání ze sebe oběti a naříkání na to, že to není v životě lehké. Jednou jsem šla po chodbě střední školy a nahlas jsem si říkala „to není fér“…zastavil mě procházející učitel a řekl „život Terezko není fér“… a v ten okamžik, jakoby mě osvítilo. Bohužel to nestačilo. Potřebovala jsem to vědět každý den a od své minulosti se trochu oprostit. Takže jsem zvolila kurz Mindfulness přes Český mindfulness institut a je to parádní kurz, který trvá 8 týdnů. Doporučuji všem, kdo se chtějí víc poznat. Naučit se žít v klidu a v rovnováze, naučit se vychutnávat jídlo, zpomalit, dobře spát, ovlivnit smýšlení, naučit se meditovat a mnoho dalšího. První 4 týdny jsou sranda a pak jde do tuhého. Ale pokud věříte v to, že se můžete změnit, tak kurzem projdete a obohatí Vás na celý život. V kurzu nejsou žádná pokračování, je to zkrátka metoda, kterou se naučíte a je jen na Vás, zda ji do života zahrnete nebo nikoliv.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů