Co je to v-flat a jak ho vyrobit

Za několik posledních let jsem vytvářela různé věci, které stojí za to mít. Za časovou investici si užijete trochu kreativní práce a ušetříte spoustu peněz. Postupně bych vám ráda napsala návody na všechny vychytávky, které používám. Už jste si mohli přečíst blog o tom, jak vyrobit své vlastní látkové pozadí a dnešní článek je o V-flatu – velké odrazné desce, která lze využít na tisíc způsobů.

Existují dva rozdílné pojmy V-Flat a Polyboard. V-flat je velká bílá odrazná deska, často převyšující rozměry 150 x 100 cm s tloušťkou asi 5-15 mm. slouží především k odrazu světla (bílá strana) nebo naopak k pohlcení světla (černá strana). Jde o jakousi lehkou desku, která má na rubu i líci karton nebo plastový materiál a mezi tím je deska vyplněná pěnou. Deska musí být dostatečně velká, aby odrážela světlo a lehká, aby se s ní dalo manipulovat. Název je odvozen od písmene V. Značí spojení dvou desek k sobě, které potom stojí stabilně bez stativů a držáků. Polyboard je oproti tomu tlustší deska z polystyrenu. Umíte si představit ten nepořádek po několika měsících nebo letech používání, kdy se tento materiál značně opotřebovává. Zpět k v-flatu.

Když jsem přemýšlela, kde v Česku zakoupím pěnový materiál napadlo mě spousta hobby marketů, obi a dalších poměrně velkých řetězců. Bohužel všechny nabízené desky se spíše prohýbaly a nedržely stabilitu nebo naopak byly pevné ale extrémně těžké. Materiálu, který jsem potřebovala, se nejvíce podobaly Kapa desky, ale byly poněkud drahé. V tomto ohledu je třeba říct, že profesionální V-flat, určený přímo na fotografování by vás vyšel asi na pár desítek tisíc korun. V Praze jsem ale našla firmu, která se zabývá velkoplošným tiskem a nabízí Kapa desky i s jejich levnější alternativou.

Jedná se o firmu HSW Signall sídlící v Horních Počernicích. Nakonec jsem se rozhodla pro bílé desky s pěnovým jádrem, pokryté větší kartonovou vrstvou o tloušťce 5 mm. Rozměr jedné desky je 1,5m x 2,44m. Jsou tedy poměrně vysoké. Mé stropy měří asi 5 metrů, takže nemám s manipulací problém, avšak v menších ateliérech by bylo nutné desky ořezat, což bez problému uděláte jakýmkoliv nožem. Desky mi firma dovezla až do ateliéru.

Rozhodla jsem se, že každou desku z jedné strany nechám bílou a z druhé strany natřu černou barvou. Samozřejmě jsem zjistila, že barvy (černé odstíny) nejsou matné a tudíž se od nich světlo odráží dvojnásobně, místo toho, aby jej pohlcovalo. Takže jsem udělala další nátěry, tentokrát s matnou černou. Po natření je třeba desku zatížit, aby se nezkroutila.

Dvě desky jsem přilepila k sobě z jedné strany bílou a z druhé strany černou pevnou páskou. Je třeba zvolit opravdu kvalitní pásku, jinak se vám to bude trhat a nevydrží to žádnou manipulaci. Předem doporučuji toto dělat alespoň s jedním člověkem. Já to slepovala sama a mohu upřímně říct, že to nedopadlo nejlépe. Důležité je nechat mezi oběma deskami vůli, cca 0,5-1cm, aby při otáčení měly prostor.

Další dvě desky jsem nechala samostatně, abych měla prostor pro další tvoření a potřeby. Desky můžete natřít barevnou barvou a použít je tak místo pozadí. Dále můžete desky otapetovat nebo na ně nalepit lišty a vytvořit tak falešnou zeď.

V členské sekci najdete video o V-flatu v kapitole STYLING a najdete zde také způsoby svícení s použitím v-flatu a jednoho záblesku bez modifikátoru v kapitole SVĚTLO. Snad vám tento návod bude užitečný a když budete mít chvíli, podělte se o to, jak jste se s tím poprali.

Komentáře
  1. Martina napsal:

    Dobrý den, můžu se zeptat, jakou barvu jste použila pro černý nátěr V-flatu? …pořídila jsem si stejné desky.

    Děkuji

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů