Jak vyrobit ručně barvené látkové pozadí?

Tohle je příspěvek spíše o tvoření a kreativitě. Prvním cílem měla být zábava, udělat si vychytávky, které nejdou sehnat v Česku nebo jsou příliš drahé. Potom jsem chtěla spoustu věcí udělat s nízkým rozpočtem. Takhle já prostě funguju, něco si umanu a musím najít způsob. Tentokrát bych vám ráda přinesla návod na to, jak si udělat látkové pozadí doma s nízkým rozpočtem.

Budete potřebovat:

  • Bavlněné plátno
  • Šeps (není potřeba v případě šepsovaného bavlněného plátna)
  • Barvy
  • Krycí fólii a pásku
  • Pomůcky: válečky, houby, hadry, štětce, nádobu na barvu, lžíci

Pár věcí k plátnu. Dříve jsem zkoušela pozadí udělat ze starého bavlněného plátna na povlečení/prostěradlo – také to jde, ale nyní jsem potřebovala něco většího. Rozhodla jsem se tedy, že bavlněné plátno koupím. Tady nastal první problém. Koupila jsem ho MOC. Když říkám moc, tak tím myslím moc – pravidlo č. 1 dvakrát měř, jednou objednávej. Plátno jsem objednávala z portálu Krásné látky. Mají plátna různě barevná, takže pokud chcete barevné pozadí, ušetří vám tím hodně času. Plátno je sice pokrčené, ale já ho nežehlím, pod barvou se látka pěkně narovná – teda pokud ji po obarvení pověsíte (to jsem také neudělala, ačkoliv to běžně dělám). Vy si ale plátno raději vyžehlíte, abyste na mě později nenadávali, ju? Pokud máte větší rozpočet, tak investujte do lepšího plátna s co nejvyšší gramáží. Já mám zkušenost s plátnem bez šepse Namur, 100% hrubá bavlna. Toto plátno kupuji na Nielsen.cz, kde si můžete zvolit 2 varianty v metráži – šepsovaná plátna a nešepsovaná plátna. Pokud koupíte NENAŠEPSOVANÉ plátno, tak si musíte koupit šeps, plátno natahovat na rám, šepsovat – je to složité, musíte být velmi precizní a zdržuje to celý proces. Pro začátečníky doporučuji koupit 100% bavlněné plátno v metráži NAŠEPSOVANÉ. Velký důraz dávám na to, aby plátno bylo ze 100% bavlny bez příměsi jiných materiálů jako je např. len.

K čemu je vlastně ten šeps? Šeps se používá proto, aby vám barva při barvení neprosákla skrz a zároveň aby látka nepohltila příliš mnoho barvy. Pokud byste neměli našepsované plátno, tak vám pozadí nasaje barvu jako houba a budete mít zbytečně velkou spotřebu barvy. Také byste nemohli udělat pozadí oboustranně. Pokud se rozhodnete šepsovat doma, je jasné, že to nebude tak kvalitní práce jako strojově našepsované plátno. Šepsem musíte skutečně zaplnit každou mezírku v plátně a to i několika nátěry. Proto se prosím dívejte po 100% bavlněném našepsovaném plátně v metráži.

Pokud máte šepsované plátno je ideální čas koupit barvy. Já kupuji akrylové barvy, které pěkně drží. Doporučuji od jedné barvy tři odstíny (světlý, střední a nejtmavší), abyste mohli vystínovat přechod z jedné barvy na druhou. Pokud máte barvu, chybí vám už jen malířské potřeby. Krycí fólie, lepící páska, nůžky, nádoba na barvu, váleček, houba. Krycí fólií zaděláte zem a případně vše, co byste mohli zašpinit barvou jako já. Ideálně ji i přilepte, aby vám neujela do vedlejší místnosti. Vyžehlené plátno rozdělejte, napněte na rám (haha nikdo nemá doma rám, ale půjde to bez rámu hůř), našepsujte, nechte uschnout a za 24 hodin začněte barvit od středu ke kraji – světlý odstín a poté od kraje do středu tmavší odstín. Houbičkou potom odstínujte přechody barev. Nezní to jednoduše?

Garantuji vám, že po 5 minutách vás začnou bolet záda a na rukou se začnou dělat puchýře, takže to chcete mít rychle hotové a v tenhle okamžik zpomalte. Já barvila v noci, takže jsem nemohla tušit, jak vypadá odstín při denním světle, kdy obvykle fotím. Navíc nade mnou byly 3 žluté žárovky, takže jsem jen hádala, jak pozadí asi bude vypadat.

Poté, co jsem pozadí celé nabarvila jsem ho nechala přes zbytek noci uschnout. Trošku problém. Ačkoliv pozadí po nabarvení vždy pověsím, tentokrát jsem to neudělala. Když plátno pověsíte, krásně se vyrovná a ztvrdne, takže se nikde nekrčí a později drží pěkně tvar. No. Ráno jsem přišla do ateliéru a myslela jsem, že se rozbrečím. Nebo ne. Já se vlastně rozbrečela. Folie se pod pozadím zkroutila – s ní i to nabarvené pozadí, na kterém vznikly tisíce vrásek. Prostě to byl horor. Zkusila jsem testovací fotku, zda jdou vrásky vidět, no a samozřejmě, že šly. Takže jsem celé pozadí pokropila vodou a zkoušela zatížit, vyvěsit a.…nic. Takže tohle je jedno velké poučení, jak to na konci (ne)pokazit.

KDE KOUPIT RUČNĚ DĚLANÉ POZADÍ

Rozhodla jsem se udělat menší research. Nejznámější jsou pozadí od Sarah Oliphant, která vytváří nádherná ručně dělaná pozadí. Pozadí Oliphant můžete vidět na nejznámějších snímcích Annie Leibovitz. Nebo je spatříte v magazínech jako je Vogue, Vanity Fair apod. Využívají je nejznámější umělci pro fotografii, ale i jiné účely. Oliphant pozadí začínají na ceně 1000$ bez balného, poštovného a cla. Tato cena je pro velikost 1,8m x 2,5m. Ideální pro jednu, maximálně dvě osoby na portrét. Toto nejmenší pozadí Vás tak může vyjít zhruba na 30 000 CZK.

Konkurentem zde v Evropě může být Gravity backdrops. Jejich pozadí začínají na rozměrech 1,6m x 2,5m a cena je cca 300 EUR bez poštovného a balného. Tato velikost je ideální pro jednoho člověka. Cenově se za toto nejmenší pozadí dohromady dostanete na nějakých 10 000 CZK.

Kdo mě sledujete již delší dobu tak víte, že jsem vyráběla pozadí pod svým jménem (nikoliv sama). Bohužel vzhledem ke korona viru se výroba pozastavila. Pokud byste měli skutečný zájem o naše pozadí, napište nám prosím na email info@academa.cz. Pozadí dodáváme ve dvou rozměrech a cena začíná na 7000Kč za menší plátno a 9000Kč za větší plátno. Kvalita je srovnatelná s Gravity Backdrops. Aktuálně vyrábíme pouze na zakázku.

Vyrobit nebo investovat? Rozhodně oboje. Doporučuji pozadí koupit, alespoň jedno, nějaké menší, abyste věděli, jak pozadí vypadá, jaké plátno je to pravé a jak se na něm fotí. Rovněž můžete zahájit kreativní proces a s pozadím si vyhrát.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů