FOTOGRAFICKÉ POZADÍ – ROLE, SKLADOVÁNÍ

S fotografy často narážíme na otázku, jak upevnit fotografické pozadí (článek vyjde brzy) a jak ho skladovat. Nejdříve bych ale ráda zmínila materiál, ze kterého je pozadí vyrobeno. Materiály se liší velikostí i vahou. Například papírové pozadí může být lehčí než bavlněné. Avšak pokud máme papírového pozadí několik desítek metrů na roli, může být výsledná váha stejná, jako u bavlněného pozadí. Také záleží na gramáži. Pozadí může být z lehounké netkanky, ale také z bavlněného plátna o vysoké gramáži.

Než se rozhodnete pozadí kamkoliv připevnit, položte si následující otázky:

  • Jak je pozadí těžké?
  • Jakou má pozadí šířku, délku a váhu?
  • Neprohne se pod tíhou pozadí role/tyč?
  • Jak pozadí budu skladovat?
  • Používám pozadí vždy nebo jen občasně? 
  • Potřebuji pozadí přenášet, či schovávat? 
  • Jak pozadí budu instalovat před focením? 
  • Může být pozadí napevno nebo musí být flexibilní?
  • Je pozadí oboustranné?

Role hrají role.

Je důležité, na čem máte pozadí namotané a jak tedy pozadí skladujete. Já osobně nenechávám pozadí na rolích zavěšené například u stropu (ani smotané ani odmotané), ale vždy ho smotám a roli postavím do stojanu. Já osobně jsem se setkala s rolí papírovou, kovovou a teď nově i s rolí vyrobenou z instalatérské trubky. Tato varianta se zdá zatím nejlepším řešením v poměru cena/výkon. Instalatérská role je poměrně pevná a neprověsí se jako ta papírová – za pár měsíců budu chytřejší a za tip děkuji kolegyni Evě Šaškové. Papírová role je lepší pro lehounká pozadí a fotografická kovová role je fajn, ale její cena je lehce přestřelená.

Pozadí můžete upevnit na roli trvale například pomocí sponkovačky/hřebíkovačky apod.. Já ale preferuji mít možnost pozadí z role sundat, tak používám oboustrannou pásku v kombinaci s lepící páskou Patex Power Tape. Pozadí potom odmotávám do takové délky, aby zůstávaly alespoň dvě obtočení (dva obvody role) namotané. Pokud bych pozadí odmotávala nadoraz, může se stát, že se časem utrhne. Pokud je pozadí menších rozměrů například s šířkou do dvou metrů (délkou cca 3 metry), tak pozadí na roli nedávám. Většinou se s takto malým pozadím lépe manipuluje a není problém jej uchytit do svorky, případně na tyč a role není třeba. 

Svorky / svěrky.

Pokud pozadí nepotřebujete připevnit na roli, ale uchycujete ho pouze na tyč, tak já osobně volím plastové/kovové svorky s gumovými podložkami, aby se do pozadí neudělala díra. Stále píšu a říkám svorky, ale většinou je najdete pod názvem pružinové svěrky.

Ruličky do ručky.

Pozadí tedy uchovávám smotané. Ta větší pozadí, která jsou připevněná k roli, jsou smotané na roli – to si asi každý umí představit. Pozadí, která role nemají, jako výše zmíněná menší pozadí, jsou také smotaná. Pozadí položím na podlahu, vezmu menší roli, pozadí smotám a roli vysunu. Role je v tomto případě spíše rulička. Většinou je to menší role nebo tubus například od balícího dárkového papíru apod. Má průměr jen cca 3cm a délku cca 1m. Na smotání pozadí to stačí. Takže pozadí máme smotané a kam s nimi?

Já pozadí uchovávám svisle, tedy postavím je do stojanu nebo do pěnové konstrukce – která je samozřejmě zase dražší, když si ji objednáte z fotografických potřeb. Levnější varianta je po domácku vyrobený stojanový systém. Já jsem vzala laťku a na ní jsem přivrtala objímky – plastové objímky na instalatérské trubky. Laťku potom přiděláte ke zdi a můžete do objímek zacvaknout pozadí. Zatím jsem nezkoušela pozadí nechávát horizontálně například na nějakých držácích, ale když nebudou jen dva, ale třeba rovnou tři (na bocích a uprostřed), tak by se pozadí také nemělo nijak prověsit, nemám ale zkušenost s otlačením podpěry do pozadí.

Jak uchováváte pozadí vy? Jak jej připevňujete na role?

V dalším článku si povíme něco o tom, jaké jsou způsoby uchycení pozadí. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů